Jak obecnie wygląda procedura zatrudniania osób z Ukrainy w Polsce?
Procedura ta została bardzo uproszczona dzięki ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy ( z powodu konfliktu zbrojnego na terytorium tego kraju ). Osoby , które przekroczyły granicę od 24.02.2022 r. mogą legalnie przebywać w Polsce przez okres 18 m-cy- warunek to deklaracja zamiaru pozostania w Polsce i wjechanie na terytorium z powodu konfliktu zbrojnego. Taka osoba musi otrzymać nr PESEL – w tym celu należy udać się do dowolnego Urzędu Gminy , wnioski można pobrać też przez Internet, podczas składania wniosku należ okazać dokument potwierdzający tożsamość osoby wnioskującej., natomiast ci, którzy mają problem z porozumieniem się mogą skorzystać z opcji pełnomocnika. Dzięki otrzymaniu numeru PESEL osoby z Ukrainy mają prawo do korzystania z wielu programów socjalnych oferowanych przez Polskę .
Z jakich świadczeń oprócz możliwości podjęcia pracy może skorzystać osoba z Ukrainy po otrzymaniu nr PESEL ?
Osoby z Ukrainy po otrzymaniu nr PESEL mogą ubiegać się o otrzymanie pracy na terenie Polski, jedyny wymóg to powiadomienie przez pracodawcę w ciągu 14 dni powiatowego urzędu pracy o tym fakcie.
Na mocy specustawy obywatele Ukrainy mogą rejestrować się w UP jako osoby bezrobotne
W art.26 ustawy zawarto także informacje jakie świadczenia może pobierać taka osoba. Są to: świadczenia rodzinne, wychowawcze, świadczenie „ dobry start”, „ rodzinny kapitał opiekuńczy”, jeśli zamieszkuje z dziećmi na terenie Polski, dofinansowanie do obniżenia opłaty za pobyt dziecka w placówkach tj żłobek, klub dziecięcy lub do dziennego opiekuna.
Jakie Instytucje pomagają obecnie uchodźcom z Ukrainy?
Są to przeróżne organizacje pozarządowe , fundacje tj Fundacja Godnie Żyć , Fundacja Razem dla Ukrainy i wiele innych, których wykaz można znaleźć na stronie www.ngo.pl , ale także miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej , czy Urząd Pracy. Cenne informacje w języku ukraińskim można znaleźć też na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznym i Administracji www.gov.pl