Zakup samochodu na firmę jednoosobową nie zawsze jest konieczny. Część osób prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na korzystanie w firmie z prywatnego auta, które nie zostaje wprowadzone do majątku firmy. Do końca 2018 roku w takiej sytuacji konieczne było prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu prywatnego, czyli tzw. kilometrówki. Od 2019 roku nie jest to wymagane, co z jednej strony ułatwia sprawę, a z drugiej nakłada na przedsiębiorcę pewne ograniczenia. Aktualnie do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć tylko 20% kwoty netto wydatków związanych z wykorzystywaniem prywatnego samochodu do celów firmowych.
Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT, powyższe 20% wyliczamy po ustaleniu podstawy – wchodzi w nią wartość netto poniesionych wydatków powiększona o nieodliczone 50% podatku VAT.
Kupno samochodu na firmę jednoosobową – jakie mamy możliwości?
Decydując się na kupno samochodu na firmę jednoosobową, mamy do wyboru kilka możliwości. Do najpopularniejszych należą zakup auta za gotówkę, zakup auta na kredyt lub zakup w leasingu na firmę.
Kupno samochodu za gotówkę – o czym trzeba pamiętać?
To rozwiązanie z jednej strony proste, a z drugiej – generujące wysokie jednorazowe koszty. Samochód osobowy o wartości przekraczającej 10 tysięcy złotych do limitu 150 tys. zł należy wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Trzeba także poddać go amortyzacji – liniowej lub indywidualnej.
- Amortyzacja liniowa – trwa 5 lat i zakłada zastosowanie stawki 20%.
- Amortyzacja indywidualna – trwa 2,5 roku i zakłada stawkę 40%; dotyczy jedynie samochodów używanych (auto musi być używane minimum 6 miesięcy przed nabyciem).
Za wartość początkową pojazdu uznaje się kwotę zakupu, powiększoną o opłaty rejestracyjne i inne poniesione przed wprowadzeniem auta do ewidencji. Co w sytuacji, kiedy samochód był np. otrzymany w darowiźnie? Jako samochód nabyty nieodpłatnie, musimy pamiętać, że nie podlega amortyzacji.
Warto wiedzieć, że samochód wprowadzony do firmy, ale wykorzystywany na cele mieszane (firmowe i prywatne) korzysta z 75% odliczenia wydatków eksploatacyjnych .
Czy mogę rozliczyć 100% kosztów podatkowych użytkowania samochodu prywatnego w firmie?
Czynni podatnicy VAT mają jednak możliwość odliczenia 100% podatku VAT od poniesionych wydatków związanych z eksploatacją swoich samochodów oraz zakupem paliwa po spełnieniu dodatkowych formalności, mianowicie:
- pojazd należy zgłosić do urzędu na formularzu VAT-26,
- podatnik zobowiązany jest prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu (tzw. kilometrówka) dla celów VAT,
- stworzyć regulamin użytkowania pojazdu