Czym jest rozmowa kwalifikacyjna i jak się do niej przygotować?
Rozmowa kwalifikacyjna to spotkanie zainicjonowane przez rekrutera , mające na celu sprawdzenie czy dana osoba jest odpowiednim kandydatem na dane stanowisko do pracy i czy oczekiwania obu stron pokrywają się ze sobą. Pamiętajmy , że na rynku pracy jesteśmy niejako „ towarem” , który ma się dobrze sprzedać .Aby właściwie przygotować się do takiego spotkania warto wykonać kilka czynności:
- 1Zdobyć informacje na temat firmy, do której aplikujesz ( rekruter może zadać pytanie” co Pan/Pani wie na temat naszej firmy?)
- Przeanalizuj dane zawarte w Twoim cv pod kątem ewentualnych pytań , które może zadać rekruter ( np. przerwa w zatrudnieniu, hobby, największy sukces, porażka zawodowa itp.)
- Zaplanuj trasę dojazdu do firmy tak by dotrzeć na czas bez opóźnienia.
- Przygotuj sobie wcześniej stosowny ubiór i wyśpij się
- Spróbuj się nie stresować – pamiętaj, że każda rozmowa niezależnie od efektu wzbogaca Cię o bezcenne doświadczenie i sprawia , że Twoje szanse powodzenia na kolejnej będą wzrastać !
Jakie trudne pytania może zadać nam rekruter?
1. Ile chciałby Pan /Pani zarabiać?
Odp: Najlepszym rozwiązaniem jest podanie przedziału jaki by nas satysfakcjonował, biorąc przy tym pod uwagę nasze doświadczenie i wykształcenie tak by założone widełki były zgodne nie tylko z realiami rynkowymi, ale także naszą wartością jako pracownika.
2. Proszę wymienić swoje wady
Odp: Z tego trudnego zadania najlepiej wybrnąć stosując zasadę tzw zamiany kolców w różę tzn podajemy naszą pozorną wadę, która dla pracodawcy stanie się zawodową zaletą np.” jestem okropną pedantką, w domu nikt nie może ze mną wytrzymać, bo wszędzie muszę mieć porządek”. Błędem będzie powiedzenie, że nie mamy żadnych wad – tacy ludzie nie istnieją, więc przestaniemy być wiarygodni.
3. Dlaczego przez tak długi kres miał Pan/ Pani przerwę w pracy ?
Odp: Odpowiadając na to pytanie , warto zastanowić się nad prawdziwym powodem tego zdarzenia, czasami wbrew pozorom prawdę daje się najłatwiej obronić jeśli jest oczywista i zrozumiała np. mój ówczesny stan zdrowia nie pozwalał mi na aktywność zawodową lub krótki okres zatrudnienia wynikał z redukcji etatów. Pamiętaj też, że krótkie okresy zatrudnienia można zatuszować wpisując jedynie rok pracy w cv bez konkretnych miesięcy – to daje szansę, że rekruter nie zapyta o szczegóły dotyczące ram czasowych danej pracy.
Pamiętaj na rozmowie rekrutacyjnej rekrutera interesuje Twoja przyszłość jak ją widzisz, a jeżeli pyta o przeszłość to tylko w aspekcie ewentualnego wpływu na to co dzieje się zawodowo u Ciebie obecnie. Nawet jeżeli miałeś krótkie okresy pracy , to nie musi oznaczać , że teraz będzie podobnie. Bądź naturalny, rozmówca chce nie tylko dowiedzieć się o Tobie jako pracowniku, chce też choć trochę poznać Cię jako człowieka , dlatego nie bój się krytyki i uwierz w to, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko.