Jak skutecznie szukać pracy?
Podstawową zasadą jest tu aktywność osoby poszukującej pracy. Szukanie pracy to też ciężka praca i wymaga od nas zaangażowania i systematyczności oraz odpowiedniego przygotowania .
Takie przygotowanie możemy podzielić na kilka etapów :
- Przygotowanie czytelnego i dobrego CV a w przypadku niektórych ofert listu motywacyjnego
- Inwestycja w siebie – wolny czas związany z brakiem pracy wykorzystaj na ustawiczną naukę, poszerzanie swoich kompetencji , samorozwój, odbywanie kursów i szkoleń , a jeśli nie masz doświadczenia – udział w wolontariacie czy praktykach – to inwestycja , która w dalszej perspektywie zaowocuje podniesieniem naszej wartości na rynku pracy i da większą możliwość wyboru wymarzonej pracy.
- Stworzenie swojego aktywnego profilu na portalu, na którym ogłaszają się kandydaci do pracy np LinkedIn, to pozwala potencjalnym pracodawcom odnaleźć nas i zwiększa szanse na zatrudnienie. W dobie mediów społecznościowych skutecznym i szybkim pomysłem jest zamieszczenie ogłoszenia na swoim profilu, informującego że szukamy pracy – sieć kontaktów to najskuteczniejsza metoda poszukiwania pracy.
- Rejestracja w Urzędzie Pracy – można znaleźć w nim Centralną Bazę Ofert Pracy , dowiedzieć się czy przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych na czas poszukiwania zatrudnienia. Możemy tam też otrzymać ubezpieczenie zdrowotne.
- Udział w targach pracy, giełdach , rejestracja w fundacjach i agencjach pośrednictwa pracy – takie miejsca pozwalają poznać bazę pracodawców i ich ofertę, agencje pośredniczą między pracodawcą a kandydatem w kontakcie , natomiast fundacje pomagają w przygotowaniu się do poszukiwania pracy i w jej znalezieniu, służą poradą i wsparciem np Dom Antoniego Fundacji Godnie Żyć.
- Wysyłaj swoje CV w odpowiedzi na ogłoszenia o pracę w Internecie. Rób to systematycznie . Warto wysyłać dokumenty do firm, które w danej chwili nie prowadzą naboru , ale są naszym wymarzonym miejscem pracy, gdy ruszy rekrutacja dział HR będzie miał nasze cv już w swojej bazie , mogą docenić nasz upór i sprecyzowane preferencje .
- Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej tworząc zestaw odpowiedzi na trudne i zaskakujące pytania od pracodawców.